İslam'da borç para vermek nasıl değerlendiriliyor, sevabı var mıdır? Verdiğimiz borç parayı karşı taraf vermezse, istemek uygun olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yardımlaşma niyetiyle borç vermek ibadet olduğu gibi, borcunu ödeyemeyen kimseye zaman tanımak ya da alacağın bir kısmından vageçmek de ibadettir.

Alışverişlerdeki borçları zamanı gelmeden istemek caiz değildir. Ancak, karz-ı hasen dediğimiz alışveriş yapmadan verilen borçları zamanı gelmeden istemek de caizdir.

Borcun zamanı geldiği takdirde imkânı olduğu hâlde vermeyen kimseden alacağımızı isteyebilir ve hukuki yollara da başvurabilirsiniz.