Evrenin ömrünü tespit çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Soru Detayı

- İsviçre'deki CERN adlı laboratuarın büyük deneyi sonucu evrenin sırrını çözeceklerini söylüyorlar, dünyanın ne kadar ömrünün kaldığını araştırıyorlar.
- Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyanın bütün sırlarını çözmek için insan ömrü vefa etmez. Ancak, bundan daha fazla sırlarını keşfetmek mümkündür.

Dünyanın ömrü hakkında yapacakları tahminler, kıyametin kopmasını değil, dünyanın üzerine kurulduğu tabii kanunlar açısından ne kadar devam edebileceği varsayımına dayanmaktadır. Oysa kıyametin kopması, yalnız onun tabii ömrüne göre değil, onun için tespit edilen ecelinin gelmesine ve bu işi gerçekleştirecek olan Allah’ın iradesine bakar.
Bununla beraber, bu tür tasavvurlar şu anda ilim-kurgu çizgisinde cereyan etmektedir.

Allah’ın kullarına ilim ve teknolojiyi ihsan etmesinin önemli bir hikmeti, kendi sonsuz ilim ve kudretini göstermek, harika sanat eserlerinin sanat değerlerinin bilinmesini sağlamaktır. Bu sebeple, kâinat kitabının manalarını ve sırlarını deşifre edecek bir bilgiyi insanlığa öğretmeyi, ilahi hikmetin bir yansıması olarak görmek gerekir.