"Evlenmeye muktedir olduğu halde evlenmeyen benden değildir." hadisine göre, evlenmeyen kişi dinden mi çıkar? Yoksa günahkar mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisi-i şeriflerde bu gibi yanlış fiilleri işleyenlere "benden değildir" ifadesinin kullanılması, Peygamberimizin (asm) sünnetini terkettiği anlamında kullanılmıştır. Yani sünnete aykırı bir iş yapmıştır. Yani yapılan bu yanlış fiil, İslamın tasvib ettiği sünnet yolu değildir. Yoksa bunları yapan dinden çıkmış veya günah işlemiştir, demek değildir.