Evlenme niyeti ile kadınları duş yaparken gizlice röntgenlemek caiz mi?

Soru Detayı

- Mısırlı Selefi imam Usama el Kavsi, bir fetvasında, gerçekten dürüst olan ve saf bir niyete sahip erkeklerin, fikirlerini değiştirecek bir şey olup olmadığını görmek için evlenecekleri kadınları duş alırken izleyebileceğini belirtti. Ayrıca saklanarak izleyebileceklerinin de caiz olduğunu söyledi.
- Şayet bir kadınla evlenmek istiyorsak bir yere saklanıp bize göstermediği yerleri izleyebilir miyiz? Fetvada açıkça bunun günah olmadığını belirtiyor.
- Genelde aynı konularda alimler çok farklı fetvalar verebiliyor, bir alimin haram dediğine diğer alim caiz diyebiliyor. ‘’Ümmetimin ihtilâfı rahmettir’’ hadis-i şerifine göre; sünneti seniyeye uyan, itibarlı ve samimi gördüğümüz alimlerin fetvaları ile amel edebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu görüşe katılmıyoruz.

Kişi evleneceği kadını, kadın da erkeği görmelidir; ancak bu görme, çıplak olarak görme değildir; çünkü buna zaruret yoktur.

Hz. Ömer evlenmek istediği kadının dizkapağına kadar olan kısmını görmek istemiş, kadın / kız ise onu azarlamıştır.

Fiziki ve ruhi nitelikleri bakımından bir kanaat edinecek kadar görme ve görüşme, ileride uyumlu olmaları için hadis ile caiz görülmüştür, ama bu, çıplak görmeye cevaz manası taşımaz; çünkü bu zaruri değildir ve örnek devirde böyle bir uygulama yoktur...