Eşler birbirine benzer mi?

Soru Detayı

- İnsanlar, genetik olarak birbirine benzeyenleri tercih etmek eğiliminde midir?
- Buna göre eşler birbirine benzer mi?
- Özellikle yüz olarak eşler birbirine benzer mi, yoksa birbirine benzeyen eşlerin varlığı tesadüf mü?
- İslâmiyet’te böyle bir şey var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda bir çalışma yapıldığını bilmiyoruz.

Genellikle ahlak ve davranış bakımından insanlar anlaşabileceği kimseleri eş olarak tercih etme eğilimindedirler.

Ama bunun her zaman mümkün olmadığını da görüyoruz. İki eşten birisi, çok hassas ve sinirlidir. En küçük meseleleri âleminde büyütür. Eşine bakıyorsunuz, çok sakin, dünyanın gidişatına aldırmayan bir boş vermişlik içerisindedir. Her olumsuz şeyi normal karşılayan ve olup bitenlerden fazla etkilenmeyen bir huy ve karaktere sahiptir.

Bu konuda bir genelleme yapmak zannediyoruz doğru olmaz. İslâmiyet’in de eşlerin genetik yapılarına bağlı olarak, huy ve karakteri benzer olanların birbirlerine eş olacaklarıyla ilgili bir hükmünü bilmiyoruz.

Hadislerde, kadınların eş olarak seçiminde; güzellik ve zenginliğinden ziyade güzel ahlaklı olanın tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. (İbn Mace, Nikah 6)