Ailesi tarafından boşanması için baskı yapılan kadının kocasından boşanması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde boşanmak helal olsa da, zaruri bir neden olmadan boşanmak dinimizce hoş karşılanmamıştır. Özellikle eşlerin anne ve babası çocuklarının boşanması için baskı uygulaması haramdır.

Dinimiz evliliğe çok önem vermiştir. Yüce Mevla,

"İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi Onun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen insanlar için dersler vardır."(1)

buyurmaktadır. Bu ayet evlilik ve aile hayatındaki hikmetlerin bir kısmını bizlere beyan etmektedir.

Evliliği eşlerin birbirine verdiği sağlam bir teminat olarak niteleyen dinimiz, erkeğe hanımıyla iyi geçinmesini emretmiştir. Peygamberimiz (asm) de "müminlerin en seçkinlerinin hanımlarına karşı iyi davrananlar" olduğunu (2) beyan etmiştir. Bunun yanında Peygamberimiz (asm) kadının da kocasına karşı saygılı olmasını öğütlemiştir.(3)

Allah'ın en sevmediği helal olan boşanma (4) birbirleriyle geçinemeyen eşlerin en son başvuracakları bir çözüm şeklidir. Bunun Müslüman bir toplumda sebepsiz ve anlamsız bir şekilde artması kaygı verici bir gerçektir.

Dipnotlar:

(1) Rûm, 30/21.
(2 Tirmizî, Radâ 11.
(3 Buhârî, Ahkâm, 1; Ebû Dâvûd, Nikâh, 40; İbn Mâce, Nikâh, 4.
(4 Ebû Dâvûd, Talâk, 3.