Eski zaman alimleri gibi o kadar bilgiyi nasıl öğrenebilirim?

Soru Detayı

- ​Kitapta okuduğum üzere İmam Gazali 500 tane kitap yazmış veya başka birisi 300 cilt kitap yazmış diyordu.
- Eski alimler şimdiki zamana göre daha çok şey biliyordu ama anlamadığım şey teknoloji, internet, bilim gibi araçlar olmadan fazla bilgiyi nasıl öğreniyorlardı?
- Asıl sormak istediğim şey ben de onlar gibi bu zamanda o kadar bilgiyi nasıl öğrenebilirim?
- Bilim, teknoloji, bilgi ilerledi diyorlar ama kendimi hiçliğin ortasında hissediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sualinizin birinci kısmını şöyle anlıyoruz; eski zaman alimleri o imkansızlıklar içinde nasıl bu kadar çok ilmi eser bıraktılar?

Çünkü o zamanlarda akıllar, gönüller ve düşünceler sadece Allah rızası peşinde idi. Günlük gaile ise ilim haricinde sadece yemek yemek, barınmak, giyinmek ve aile kurmaktan ibaretti.

Zaman geçtikçe hele ki şimdiki zamanda teknolojik çılgınlık, insanların icad ettikleri ve sanki olmazsa olmazmış gibi ortaya sürülen sınırsız gaileler ve nefsi tahrik eden modalar sonucu bu devrin insanı hatta alimi dahi, bu kadar sınırsız imkanı da olsa, eski alimler gibi ilme konsantre olamıyor.

Ancak eski alimlerin eserlerinin elde bulunup çok rahat ulaşılır olmaları ve az da olsa Elmalılı Hamdi, Bediüzzaman Said-i Nursi, Ömer Nasuhi Bilmen ve daha nice Ehl-i sünnet alimi asrımızda da yetişmiş ve bize çok faydalı eserler bırakmışlardır.

Diyanetimizin de bu konuda müstesna eserleri bulunmaktadır.

Sualinizin ikinci kısmı için ise, bütün bu eserlerden faydalanabileceğinizi hatırınızda tutarak, belli bir çerçevede bunları takip edebilirsiniz.

Mesela, Diyanetimizin heyet olarak hazırladığı Kur'an Tefsiri, Hadislerle İslam isimli eseri ve ilmihali en temel bilgileri bize ulaştırmaktadır. Bunları kitap olarak satın alabileceğiniz gibi, internet ortamından bedava da okuyabilirsiniz.

Bunların dışında gerek bahsettiğimiz asrımız Ehl-i sünnet alimleri, gerekse günümüz Ehl-i sünnet alimlerinin özellikle iman hakikatlerini anlatan ve insanın imanını arttıran çok güzel eserler bulunmaktadır.

Mesela sorularlarisale.com isimli sitemizden hem Risale-i Nur Külliyatına ulaşabilir hem de ilgili konular hakkındaki dersleri takip edebilirsiniz, üstelik ücretsiz.

Şunu unutmamalı ki çok fazla da dağılmamak ve başta ihtilaflı olan basit konulara konsantre olmamak gerekir.

Haramları ve harama yakın mekruhları tamamen terk etmek birinci esas olmalıdır.

Bu esasın yanında farzları ve vacipleri aksatmadan, nafileleri de abartmadan sırat-ı müstakim üzere kulluk vazifelerimizi yerine getirmek, ilmi öğrenmek, yaşamak ve öğretmek gerekir.

Her Müslümandan istenen de budur. En büyük cihad da zaten budur.