Eski çağa ve şimdiki zamana göre evlilik konusunu açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Bundan 500 yıl önce bu tarz kitle iletişim araçları yoktu ve insanlar erken yaşlarında evleniyorlardı. Dolayısıyla ahlaki zaaflar fazla olmuyordu ve zina yapmıyorlardı.
- Fakat günümüzde her yerde cinselliği çağrıştıran fotoğraflar videolar var.
- Bizim evlenebilmemiz için öncelikle üniversite bitirmemiz, iyi bir iş sahibi olmamız, askerliği yapmamız vs. gerekiyor. Bu da nereden baksanız 26, 27 yaşını buluyor.
- Peki 26, 27 yaşına kadar etrafımızda o kadar cinsel materyaller varken nefsimize sahip çıkmamız zor olmaz mı?
- Ayrıca niye 1000 yıl önce yaşayanlar erkenden evleniyor (zina yapmıyorlar) da biz evlenemiyoruz? Neden zina tehlikesine maruz kalıyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmkanı olan ana babalar, çocuklarını erken evlendirmeli ve masraflarını karşılayarak okumalarını sağlamalıdırlar.

Bugünkü kadar olmasa da eskiden de insanları zinaya çağıran pek çok durum vardı ve bu sebeple bir kısım insanlar imtihanı kaybediyor, şehvetine yeniliyor bu günahı işliyorlardı.

Bugün zamanında evlenme imkanı bulamayan insanların yapacakları şey ibadetlerini aksatmamak, kendini işine ve tahsiline kilitlemek, zinaya çeken durum, görüntü ve ilişkilerden uzak durmaya çalışmaktır.