Eşimin eşcinsel eğilimleri var, neler tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle böyle bir teşhisi neye göre koyduğunuzu bilemiyoruz. Çünkü kişi kendisi itiraf etmediği sürece, böyle bir yargıya varmak sanıldığı gibi kolay değildir. Buna rağmen kişiler, kolayca bir diğerini damgalayabiliyorlar. Örneğin bazen toplumda kabul edilen tipik erkeksi davranışlara uymayan hâl ve hareket sahipleri eşcinsel olarak tanımlanıyor. Oysaki, farklı farklı mizaç ve karakterde yaratılan insanların, tek kalıptan çıkmış gibi aynı şekilde davranması mümkün değildir. İdeal erkek davranışları olarak tanımlanan davranışların, sıfırdan yüze kadar derecesi var. Eşiniz de bu skalada orta bir yerde bulunmuş olabilir. Bu onu eşcinsel yapmaz.

Aynı şekilde eşcinsel porno filimler seyredenler de öyle algılanabilir. Oysaki bu da tek başına bir kişiyi eşcinsel yapmaz. Çünkü aile ve evlilik hayatını ve de kişinin mahrem yaşantısına çok büyük zarar veren porno filimler, tıpkı uyuşturucu gibi kişiyi bağımlı hale getirir. Yine tıpkı uyuşturucu maddelerde olduğu gibi, porno filim izleyenler de en sıradan filmlerle başlar, zamanla bu yetmez ve aşama aşama eşcinsel filimler izleme gibi uç noktaya kadar işi ilerletirler.

Şayet eşinizin böyle biri olduğundan emin iseniz, size şunları tavsiye edebiliriz:

Bu çerçevede yapacağınız ilk şey, böyle bir konuyu görmezlikten gelmek yerine, kendisiyle suçlamadan, aşağılamadan sakince açık açık konuşmanızdır. Kaygılarınızı, şüphelerinizi ve kanaatinizi delilleriyle birlikte kendisine anlatıp cevap beklemenizdir. Kendisinin de bunu kabul etmesi durumunda, birlikte üstesinden gelmeniz daha kolay olacaktır.

Bu arada eşinizin bu durumunun sizden kaynaklandığını düşünüp kendinizi suçlamayın. Çünkü böyle bir cinsel sapmanın sizin fiziğinizle, kadınlığınızla, duygu ve davranışlarınızla değil, kişinin iç dünyası ve cinsel duygularıyla alakalı olduğuna inanın.

Daha da önemlisi; eşcinsel duygular taşıyanların, bunu eyleme vurmadıkları sürece, masum olduklarına inanıp eşinizi dışlamak yerine daha çok sahip çıkmalısınız. Çünkü böyle bir cinsel sapmanın nedeni, öyle zannedildiği gibi, sadece şehvet düşkünlüğü veya sapıklıktan kaynaklanmadığı, kişinin çocukluk dönemi yaşantılarından, travmalarından kaynaklandığı biliniyor. Burada önemli olan, bunun bir hastalık olduğunu, travma sonucu oluştuğunu, normal olmadığını, kişinin imtihanı olduğunu, eyleme vurduğunda dünya ve ahiret hayatını yakacağını kabul edip gerekli tedbirleri almasıdır.

- Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, bu duyguya sahip kişilerin bütün bütün kurtulması çok kolay değil. Bu da onların imtihanıdır. Ancak bazı tedbirler dahilinde kendisini zorlamadan hayatına normal devam etmesi mümkündür. Bunun için kısa sürede kesin çözümler beklemeyin, sabırlı olun.

- Eşinize, eşcinsel duygular taşımasının onun doğasının bir parçası olmadığı, daha sonradan kazandığı, her ne kadar hemcinsine cinsel ilgi duyuyorsa da bu duygunun aslında cinsellikten kaynaklanmadığı anlatılmalıdır. Çünkü böyle erkekler, çocuklukta babalarından alamadıkları şefkati, sevgiyi başka erkekleri erotize ederek onlardan almak isteyebilir. Burada arzulanan aslından cinsellik değil de baba şefkati olabilir.

- Bu illetin en tesirli çaresi, kuvvetli bir imana, Allah korkusuna sahip olmak ve ibadet zırhına bürünmektir. Bunun için bir taraftan iman hakikatleri okunup içselleştirilirken, diğer taraftan da takvayı esas tutup ibadetlere ağırlık vermek, kişiyi cinsi sapmalara karşı koruyacaktır.

- Bir diğer çare ise, huzurlu ve mutlu bir evlilik hayatıdır. Eşler ne kadar birbirlerine yakın olurlarsa, ne kadar çok duygu ve düşüncelerini paylaşırlarsa o kadar sapkın duygulardan uzaklaşabilirler. Eşiyle arasına mesafe koyan, duygusal kopukluk yaşayan, çeşitli konuları bahane edip eşiyle sürekli tartışan kişi, eşini bir başka duygu ve eyleme iter. Diğer eş, duygusal boşluğunu bazen maneviyatla doldurur, daha çok dine ve dini hizmetlere sarılır, bazen de maalesef sefahate ve fani zevklere yönelir. Bunun için başta mahrem hayatı canlı tutma olmak üzere, eşe evde huzurlu ve güvenli bir atmosfer sağlanmalıdır

- Kişinin bu sapkın duygulardan kurtulması için, kendisine bunları hatırlatan veya çağrıştıran şeylerden uzak durması gerekir. Bu çerçevede özellikle sosyal medyayı hemen kapatması, Whatsap dahil hiçbirini kullanmaması gerekir. Hatta telefonunda, kendisine bu duyguları hatırlatan kişilerin ismini de silmesi en doğrusudur. Çünkü sosyal medya, kişinin normalde kontrol altına alabilecek duygularını, daha da tahrik ederek bağımlı hale getirebilmekte, dolayısıyla kontrolsüz taşkın duygular haline sokabilmektedir.

- Arkadaş çevresi de çok önemlidir, değişmesi gerekir. Eşinizin de muhtemelen böyle düşünen veya en azından ona bu duyguları yaşatan sınırlı da bir arkadaş çevresi vardır. Arkadaşları böyle olmasa da sadece haz üzerine konuşan, haz peşinde koşan, mahrem konuları konuşmaktan çekinmeyen bir arkadaş çevresi de eşinizi bu girdaba daha çok çeker.

Sorun çözülmezse, dindar ve uzman bir psikoloğa veya bir ruh uzmanına beraber gitmenizde fayda var.