Erkeği ve dişiyi de Allah yarattığı halde, “Erkeği ve dişiyi yaratana andolsun ki” (Leyl, 92/3) ayetinde, Allah kendisine yemin mi etmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın kendisine yemin ettiğini gösteren başka ayetler de vardır. (bk. Şems, 91/5-7)

- Kur’an’daki bütün kasemler/yeminler Allah’ın kudretinin harika sanat eserine işaret etmeye yöneliktir. Ve insanları gaflet uykusundan uyandırmak için şok etkisi yapan bazı hakikatlere şiddetle vurgu yapmak içindir.

Erkeklik ve dişilik olgusu, Allah’ın varlığını gösteren en açık belgelerin başında gelir. Çünkü, bir çiftin canlı varlıkların dünyaya gelmesine vesile olacak şekilde dizayn edilmesi, tesadüfe verilemez.

Keza, dünyada bir varlığın varlığını gösteren en açık belgesi onun hayatıdır. Hayatın kaynağı dünyada yoktur. Ruh malzemesi ancak ruhlar aleminden gelebilir. O hâlde, bu canlılara hayatı bahşeden yaratıcı her şeye kadirdir, hayat sahibidir.

- Özellikle insan hayatı bin bir ism-i ilahinin tecellilerine mazhar olduğundan, her yönüyle Allah’ın sonsuz ilmini, kudretini, merhametini, hikmetini gösteren canlı birer belgedir. Bunlara yemin edilmesi, insanın nazarını kendi yapısına, biyolojik, psikolojik ve diğer manevi donanımlarına çeker. “Kendini bilen Rabbini bilir.” hakikatine bir pencere açar...