Haram para, bizim nasibimiz olduğu için yine bizi bulursa, o halde biz neden çalışıyoruz?

Soru Detayı

Elimize bir miktar haram para geldi diyelim, eğer biz bu parayı haram yoldan kazanmasak helali tercih edersek, yine o para elimize geçer mi? Yani bizim nasibimiz olduğu için yine bizi bulur mu? Eğer bulursa, biz neden çalışıyoruz ki o zaman?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Haram malı kullanmak haramdır. Bu nedenle böyle bir malı ya sahibine iade etmek, ya da fakirlere veya hayır kurumlarına vermek gerekir. Ayrıca yapılan bu hayırdan sevap beklenmez.

2. Bu parayı almamış olsaydınız, helal yolla aynı parayı kazanacağınıza garanti olamaz. Bu açıdan sonucu bilemeyiz. Öyleyse bu parayı haram yolla almasaydım yine de param olurdu denilemez. Çünkü neye göre kazanacağınız belli değildir. Ayrıca helal yolla kazanmayacağınız da kesin değildir. Şu halde verilecek cevap “bilemiyoruz” şeklinde olacaktır.

3. Her Müslüman, helal yollarla üzerine düşeni yapmalıdır. Sonucu Allah'tan beklemeli ve Allah'ın verdiğine de razı olmalıdır.