Eceliyle ölmek, Allah'ın bir azabı mı?

Soru Detayı

“İşin gerçeği şu ki onlar, mahiyetini bilemedikleri ve henüz kendilerine yorumu yapılmamış olan şeyi yalanladılar. Onlardan öncekiler de işte böyle yalan saymışlardı; ama bak zalimlerin sonu nice oldu!” (Yunus 39)
 “...Onlar sadece, kendilerinden önce gelip geçenlerin başlarına gelen (azap dolu) günlerin benzerini mi bekliyorlar? De ki: Bekleyin bakalım, ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim.” (Yunus 102)
Sorum: Bu kafirler, mesela Peygamberimiz zamanında eceliyle ölen var, bunların ölümü Allah'ın bir azabı mı? Çünkü Peygamber zamanında direkt azap gelmiyordu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müminlerin ölümü, dünya sıkıntılarından ve yapmakta oldukları kulluk vazifesinden bir nevi terhis tezkeresi olduğu gibi, kafirlerin ölümü de nerede, ne zaman ve nasıl olursa olsun, dünya cennetlerinden bir sürgün ve ebedi cehennem azabına giden bir yolculuktur.

Bu konuyu şu hadis-i şeriften de anlamak mümkündür:

“Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe yahut cehennem çukurlarından bir çukurdur.” (bk. Tirmizî, Kıyamet, 26)

Kafirler için kabir cehennem çukuru olduğuna göre, onun ölümü azaba doğru yelken açan bir yolculuktur...