Ebruda kullanılan hayvan ödü necis midir? Kullandığımız boyalara hayvan ödü karıştırıyoruz, önlük de olsa pantolona sıçrıyor, namaz kılmamıza engel midir?

Soru Detayı
Ebru kursuna gidiyorum ve sabahdan akşama kadar ordayım. Tabi vakit namazlarımızı ordaki mescidde kılıyoruz. Kullandığımız boyalara hayvan ödü karıştırıyoruz, önlük de olsa pantolona sıçrıyor, namaz kılmamıza engel midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hafif sayılan ve temiz olmayan şeyler şunlardır:

1. At, katır ve eşeklerin sidikleri ile, eti yenen koyun, keçi, geyik ve karaca gibi evcil ya da yabanî hayvanların sidikleri ve bunların tersleri, Ebû Yûsuf ve Muhammed'e göre hafif pisliktir. Fetvaya esas olan bu görüştür. Ebû Hanîfe'ye göre ise bunlar ağır pislik çeşidine girer.

2. Etleri yenmeyen hayvanlardan doğan, atmaca, şahin, çaylak, kartal gibi havada tersleyen (dışkısını yapan) hayvanların dışkıları.

3. Her hayvanın öd kesesi, bu hayvanın dışkısı hükmündedir.

Hafif pisliğin namazda bağışlanan miktarı, bulaştığı yer elbise ise, elbisenin tamamının dörtte biri; kol ve ayak gibi bedenin bir organı ise bulaştığı organın dörtte biridir.

Bununla, kaçınılması güç olan, mesleği ve içinde bulunduğu kültür ortamı bakımından temizliğe tam dikkat edemeyen veya hayvancılıkla uğraşanların farkında olmadan karşılaştığı hafif pislikler için kolaylık getirilmiştir. (İbnül-Hümâm, Fethul-Kadîr, I,135 vd.; el-Meydânî, el-Lübâb, I, 55; İbn Rüşd, Bidâyetül-Müctehid, I, 73; eş-Şîrâzi, el-Mühezzeb, I, 46; İbn Kudâme, el-Muğnî; I, .52; ez-Zühaylî, el-Fıkhul-İslâmî ve Edilletüh, Dimaşk 1405/1985, I, 115 vd.).