Necis suların üzerimize sıçraması namaza mani midir, affedilen miktar ve oran ne kadardır?

Soru Detayı
Bazı camilerin abdest alma yerleri hiç uygun değil. Abdest alırken sular ayakların basıldığı yerlere çarpıp üzerimize sıçrıyor. Bu sular necis midir, yoksa ille de necasetin eserinin görünmesi mi gerekiyor? Biliyoruz ki tuvaletten çıkılıp gelinen ayakkabılarla basılıyor oralara...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Necaset olan bir yere dökülen temiz su, necasete bulaştığı için temiz değildir. Fakat bu sudan insanın bedeni veya elbisesinin üzerine sıçradığı takdirde bakılır, deydiği elbisenin dörtte birinden fazla değilse veya değdiği uzvun dörtte birinden fazla değilse bağışlanır. Bununla kılınan namaz sahih olur.

Nitekim insanın bedenine veya elbisesine sıçrayan iğne ucu kadar idrar serpintileri -bedenin tamamını kaplasa bile- namaza mani değildir. Çünkü bundan sakınmak zordur.

Ancak devamlı olarak idrar sıçrama ve serpintisinden korunmak sünnettir. Yollarda ve asfaltlara ayakkabıyla basılması yolları necis kılmaz. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'in görüşü böyledir. Kabul edilen görüşte budur.

Kaynaklar:

- Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi.

- Celal Yıldırım, İslam Fıkhı.