Koyun ve keçi ağıllarında kılınan namaz geçerli midir?

Soru Detayı

- Koyun ve keçi çiftliğinde çalışıp ağılda kalan bir kimse, burada namaz kılıyor, ama yerde dışkı olabiliyor, bunun namaza zararı olur mu?
- Ayrıca, keçi ve koyun dışkılı kıyafetle namaz geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Temiz bir namaz seccadesi olmadan, doğrudan hayvan pisliklerinin üzerinde namaz kılmak caiz değildir.

Koyun-keçi ağılında, yere bir temiz yaygı sermek suretiyle namaz kılmak mubahtır, bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

At, katır ve eşeklerin sidikleri ile eti yenen koyun, keçi, geyik ve karaca gibi evcil ya da yabanî hayvanların sidikleri ve bunların tersleri, Ebû Yusuf ve Muhammed'e göre hafif pisliktir. Fetvaya esas olan bu görüştür.

Hafif pisliğin namazda bağışlanan ve namazı bozmayan miktarı, bulaştığı yer elbise ise, elbisenin tamamının dörtte biri; kol ve ayak gibi bedenin bir organı ise bulaştığı organın dörtte biridir. Bu şekilde kılınan namaz geçerlidir.

Bununla, kaçınılması güç olan, mesleği ve içinde bulunduğu kültür ortamı bakımından temizliğe tam dikkat edemeyen veya hayvancılıkla uğraşanların, farkında olmadan karşılaştığı hafif pislikler için kolaylık getirilmiştir.

Fakat bu pislikleri tamamen temizlemek mümkünse, bunlarla kılınan namaz geçerli ise de mekruhtur. (bk. İbn Abidin, Reddu’l-muhtar, I, 209-210)