Beyaz altın / paladyum yüzük (alyans), takı takabilir miyim?

Soru Detayı
Değeri düşük olduğu, insanları suizanda bırakmayacağı için ve altın oranının az olduğundan dolayı BEYAZ ALTIN takabilir miyim? Bir ilahiyatlı arkadaşım, normal altını bile kullanabileceğimi, hiçbir yerde kesin haram ifadesi olmadığını söyledi...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Beyaz altını (yüzük) erkeklerin takmasi ve zekat durumu İslamî yönden nedir?

Beyaz altın denilen şeylerin piyasada iki çeşidi vardır:

1. On dört ayar beyaz altın. Meselâ on dört ayarlı bir kg. beyaz altın, 585 g. has altın ile 415 g. paladyumu birbirlerine karıştırılarak elde ediliyor.

Bu çeşit beyaz altının yüzde elli sekiz buçuğu has altın, yüzde kırk bir buçuğu paladyum olup, altın kısmı daha fazla olduğundan, Hanefi mezhebine göre altın sayılır. Nisaba ulaştığı takdirde zekata tabidir ve erkeğin onun yüzüğünü takması caiz değildir.

2. On üç ayarlı beyaz altındır. Bunun terkibide şöyledir: Bir kg beyaz altın, 415 g. has altın ile 585 g. paladyum birbiri ile karıştırılarak elde edilir. Bunun da yüzde kırk bir buçuğu has altın ve yüzde elli sekiz buçuğu paladyumdur. Bunun paladyumu daha fazla olduğu için paladyum sayılır. Ticareti yapılmadığı takdirde zekata tabi değildir. Bundan elde edilen yüzüğü takmak mekruh ise de haram değildir.

Ancak Şafii mezhebine göre altın paladyuma nisbetle az da olsa onun miktarı tek başına veya has altın ile nisaba ulaşırsa zekata tabidir. Eğer altın paladyuma nisbetle az olsa bile erkeğin onun yüzüğünü takması haramdır.

(Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)