Domuz dersinden olan ayakkabı astarı değiştirilirse, çorap necis olur mu?

Soru Detayı

- ​Ayakkabımın iç astarının domuz derisinden olduğunu öğrendim ve değiştirdim, fakat önceki yani domuz derisinden olan astar ayakkabının ucuyla beraber nemlenmişti bu durumda domuz derisinden necaset bulaşmış mıdır, ayakkabımın nemli olan yerine?
- Ayakkabımın astarını değiştirdim ama uç kısımda kalmış olan nem beni şüpheye düşürdü önceki yani domuz derisinden olan astarın kokusu var bu durumda yeni astar koymuş olmama rağmen ayakkabımı kullanmam caiz mi?
- Ve ayakkabımı kullanmış olduğum zaman giyinmiş olduğum çoraplarla namaz kılabilir miyim?
- Ayakkabımı yıkamam gerekir mi?
- Şafiiyim, şafiilere göre değerlendirilmesi nasıl olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şâfiîler dahil “Domuzun derisi tabaklansa da murdardır.” diyenlere göre, ayakkabınızın içini ve çorabınızı yıkarsınız, temiz olur, yıkadıktan sonra kokusu kalsa da temiz olur.

Domuzun derisi tabaklanınca murdar olmaktan çıkar diyen müçtehitlere göre ise, zaten bir şey yapmanız gerekmez, o deri tabaklanmıştır ve necis değildir.

Bilgi notu:

“Tabaklanan her deri temiz olur." hadisi, tabaklanan bütün derilerin temiz olduğunu ifâde etmektedir. Zahirîler bu hadise dayanarak domuz ve köpek derisini de tabaklamanın temiz kılacağını kabul etmişlerdir. Ebu Yûsuf'tan aynı görüş nakledilmiş, Şevkâni de bunu tercih etmiştir.

Cumhûra göre domuz derisini tabaklamak da temiz kılmaz.