Doğu ve batı nasıl uzaklaşır?

Soru Detayı

"Allah'ım doğu ve batının arasını uzaklaştırdığın gibi benimle günahlarımın arasını uzaklaştır." anlamında bir hadis varmış.
1. Peygamberimizin günahı yok, nasıl olur uzaklaştır diye?
2. Bir de doğu ve batı uzaklaşmaz ne demek istiyor burada?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadiste geçen dua şöyledir:

“Allah'ım, benimle hatalarımın arasını doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzak kıl." (Buhari, Ezan 89; Müslim, 598; Ebu Davud, Salat, 123; Nesai, İftitah, 15)

Güneş'in doğduğu yer “meşrik”, battığı yer ise “mağrib” adını alır. Hadiste bu kelimeler kullanılmıştır.

Bunun anlamı şudur:

Görünürde, Güneş'in doğduğu yer ile battığı yer arasında ne kadar mesafe varsa, yani: dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar ne kadar uzaklık varsa, benim ile hatalarım arasını o kadar uzak kıl!..