Dinimize göre, eşimin, benim rızam dışında babasına para vermesi caiz midir?

Soru Detayı
Eşim ve ben kamu kurumunda çalışıyoruz. Biraz borçlarımız var, eşim babası araba alacak diye ona biraz maddi yardımda bulunmak istiyor. Ben ise buna karşıyım. Borcumuz varken kayınbabama para vermesini istemiyorum. Dinen eşimin benim rızam dışında babasına maddi yardımda bulunması caiz midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşiniz, kendi kazandığı parada tasarruf edebilir.

İslam hukukunda, kadın tam fiil ehliyetine sahiptir. Kendi şahsi malları üzerinde mutlak tasarruf hakkı mevcuttur. Her çeşit medeni hakları iltizam ve iktisap edebilir.

Ancak aile huzurunun devamı için uzlaşarak otak bir karar verilmesi daha uygun olur.