Dini videoların arkasına müzik konulması caiz mi?

Soru Detayı

- Sosyal medyadan dini videolar paylaşmak istiyorum dini söz, hadis, bazı Kuran-ı Kerim ayetlerinin mealleri, sureler dini bilgi vb.
- Genelde yazılar videoların üzerine yazılıyor manzara videoları ancak videolara müzik ekleniyor bazı müzik aletlerinin melodileri (piyano, saz, gitar bazen şarkı da konuluyor bunda bir sakınca var mıdır?
- İslama aykırı sözler içeren şarkılar ve melodileri olan videoyu indirip sesi değiştirerek videoyu kullanabilir miyiz?
- Ayrıca başka birine ait videoyu kullanıp o videonun sahibinin etiketleyip kime ait olduğunu ifade edersek bu kul hakkına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslama aykırı sözler içeren şarkılar ve melodileri olan videoyu indirip, sesi ve sözü değiştirerek videoyu kullanabilirsiniz. Böyle olmayan müzik eklenmesinde sakınca yoktur.

Başka birine ait videoyu kullanıp, o videonun sahibini etiketleyip kime ait olduğunu ifade etseniz bile, o kişinin buna izin vermesi gerekir.