On İkicilerin Noha şarkısı günah mı?

Soru Detayı

- On İkiciler Şia’larının Noha adı verilen dini şarkıları dinlemek caiz midir?
- Bu şarkılar genellikle Fatıma, Ali, Hasan, Hüseyin ve Abbas hakkındadır ve sözlerinde sahabeye lanet olduğunu sanmıyorum.
- Çoğu zaman herhangi bir müzik aleti de içermezler, ancak hepsinde göğüslerini tokatlarlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adlarını andığınız İslam büyüklerine, Efendimizin (asm) ve bizim göz bebeklerimize sevgi ve övgü içeren, ashaba da hakaret içermeyen güfteleri ve besteleri söylemek ve dinlemek caizdir. Göğse vurmak caiz değildir.

Müzik konusunda detaylı bilgi için tıklayınız:

Dinimizin müzik dinleme konusundaki ölçüsü nedir?