Neden Ehli beyt imamlarına değil de dört mezhep imamına uyulmuştur?

Soru Detayı

- Sahabe ve tabiin döneminden sonra, neden ehli beyt imamlarına değil de dört mezhep imamına uyulmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Mezhep imamları, kendi dönemlerinde zirvede olan şahsiyetler oldukları için, insanlar ve de alimler onlara tabi olmuştur.

- Ehl-i beytin imamlarına ise, daha önceden Ehl-i sünnet'ten ayrı bir yol takip eden Şia alimleri tabi olmuşlardır.

Cemel ve Sıffin vakalarından sonra ortaya çıkan Şia, Nasıbi ve Hariciler gibi gruplar Ehl-i sünnet'ten ayrı düşmüşlerdir.

Bu sebeple, Ehl-i sünnet grubu, Ehl-i beyt imamlarına karşı sevgi ve saygı göstermekle beraber, onların yolundan gittikleri iddia eden Şiaların ideolojik bir çizgide yürümeleri ve bu ideolojik çizgilerinde Ehl-i beyt imamlarına da iftirada bulunmaları, kendi mezheplerini desteklemek adına hadis uydurmaları gibi nedenlerden dolayı, Ehl-i sünnet onların bulunduğu çizgiden uzak durmayı tercih etmişlerdir.

Demek ki, insanların Ehl-i beytin imamlarına karşı lakayt kalmaları, onların fanatik tabilerinin yanlışlarından dolayıdır.