Dindar bir Müslüman psikiyatriye gidebilir mi?

Soru Detayı

- Dindar bir Müslümanın psikolojisi tam yerinde olması gerekir diye düşünüyorum. Ama ne yazık ki her zaman öyle olmuyor.
- O halde neden bir psikoloğa veya psikiyatriste gitme gereği duysun?
- Eğer bu ihtiyacı duyursa gitmesinin bir sakıncası var mı ya da gitmeli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan, Müslüman da olsa gayrimüslim de olsa fizyolojik rahatsızlık geçirebildiği gibi psikolojik sıkıntılara da maruz kalabilir.

Dolayısıyla fizyolojik rahatsızlıklarda tedavi yolları araştırılıp ilgili alanın uzmanı doktorlara gitmekte bir sakınca olmadığı gibi, ruhsal ve psikolojik rahatsızlıklarda da tedavi görmek ve konunun uzmanlarıyla görüşmekte de bir sakınca yoktur.