Diğer dinlerde huri inancı var mı?

Soru Detayı

- Diğer dinlerde de örneğin Hristiyanlık, Yahudilik, Hinduizm ve diğer kavimsel ya da küçük dinlerde huri inancı var mı yoksa sadece İslam'a özgü mü?
- Allah bunu diğer dinlere bildirmiş midir ya da Semavi olmayan dinlerde de var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kitab-ı Mukaddes’in sadece Ahd-i Atik kısmında, dolaylı biçimde işaret edilen ahiret hayatı (bk. İşaya, 26/19; Hezekiel, 37/1-14) apokrif kabul edilen Daniel’in kitabında (12/1-3) daha açık bir şekilde dile getirilir.

Ancak ahiret hayatıyla ilgili zengin tasvirler Rabbinik ve Talmudik literatürde göze çarpar. (Cohen, s. 383-389) Cennet ve cehennemin mahiyetine dair çok geniş tasvirler içeren bu literatürde, oralardaki hayatın niteliğine ve bu arada İslâm’ın huri anlayışına benzer bir telakkiye rastlamak mümkün değildir.

Zerdüştîliğin kısmen açıklık taşıyan huri anlayışına gelince, bu dinde kendisinden söz edilen huri gerçek bir varlık olmayıp iyi amelleri ağır basan kişinin bilincinin canlandırdığı bir hayal ürünüdür.

Ayrıca İslam’daki huri telakkisinde göz güzelliği esas olduğu halde Zerdüştîlik’teki huri tasvirinde buna hiç temas edilmez.

Zerdüştî literatürde huriye ait diğer tasvirler de oldukça farklıdır. (bk. Yesna, 50/4; Yast, XXII/I, 9; Vistasp Yast, XXIV/VIII, 56; EIr., V, 595)

Kur'an’da ve bazı hadis metinlerinde hurilerin tasviriyle ilgili açıklamalar bulunmakla birlikte, duyuların ve duyu verilerine dayalı aklî istidlâlin alanlarını aşan ahiret hayatına dair tasvirler, konunun mahiyetini anlatmaktan ziyade genel bir fikir vermektedir.

Nitekim bir ayette, müminler için hazırlanan ahiret mutluluğunun dünyada hiç kimse tarafından bilinemeyeceği ifade edilmiş (Secde, 32/19), Hz. Peygamber (asm) de bu mutluluğun dünyada görülüp işitilmeyen ve tasavvur edilemeyen türden olduğunu söylemiştir. (Buhari, Tevhîd, 35, Bedü’l-ħalk, 8; Müslim, Cennet, 2-5; bk. TDV İslam Ansiklopedisi, Huri, md.)