Defne yapraklarına okuyup yakmak caiz mi?

Soru Detayı

- Annem evde defne yapraklarının üzerine Fatiha, İhlas, Felak, Nas, Ayetelkürsi ve hacet duası gibi duaları belli sayılarda okuyup tütsü yakıyor, evdeki bütün odalarda gezdiriyor.
- Bununla ilgili bir hadis bulamadığım için şüpheye düştüm. Bu iş caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaptığımız araştırmaya göre, sorudaki şekliyle bir tütsü yapmanın şeri (kitap ve sünnete göre) bir delili, bir aslı yoktur.

Bu iş bidattır, caiz değildir.

Bu sureleri her zaman okumakta fayda vardır, ancak yakıp tütsü yapmak bidattır.