Çocuk güzel olsun diye Yusuf suresi dinlenebilir mi?

Soru Detayı

- Hamile bir kadının çocuğu (fiziksel) olarak güzel olması için evde bilgisayardan Yusuf Suresini dinlemesi ya da okuması veya yazıp üzerinde taşıması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran dinlemek ve okumak bir ibadettir, ayetleri üzerimizde taşımak da güzel olur.

Ancak ibadetler sadece Allah rızası için yapılır ve dünyevi bir konu maksadıyla yapılamaz. Yoksa o ibadete zarar verir.

Bu nedenle, Kuran-ı Kerim okumak veya dinlemek faziletli bir amel olmakla birlikte, soruda belirtilen şekilde bazı sureleri dinleyerek veya yazarak belirli özellikte çocuğa sahip olmak gibi bir bilginin dinen aslı yoktur.

Ayrıca dinen bu uygulamanın doğru olduğuna inanarak amel etmek de bidattır. Bu tür davranışlardan sakınmak gerekir.