Kulum sen varsan ben yokum, sözü kimindir?

Soru Detayı

“Kulum sen varsan ben yokum, ben varsam sen yok olursun.”
- Bu sözün kaynağı nedir, ne anlama gelmektedir, doğru mu ve sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Kulum sen varsan ben yokum, ben varsam sen yok olursun.” sözü, internette “Terzi Baba Kitapları” başlığını taşıyan bir yazıda geçiyor. “Bu yazı Genel kategorisine 16 Ağustos 2018 tarihinde Mehmet Nusret Tura Uşşaki arafından gönderildi” notundan anlaşıldığı kadarıyla Mehmet Nusret Efendi Terzi babaya yazdığı cevabi mektubunda bu söze de yer vermiş ve farazi bir misal olarak söz konusu etmiştir. Söz konusu yerdeki ifadelerden bunu anlamak mümkündür.

- Zaten büyük bir başlık da “Tasavvuf ve İslam” olduğuna göre, bu ifadenin orada yer alması, asfıya mesleğindeki ilmî ve zahirî manasından ziyade, tasavvufi ve batınî bir mana -farazi olarak- kastedilmiş olabilir.

- İslam şeriatının ölçülerine göre, böyle bir ifadenin dinde yeri yoktur. Zira “Hem biz varız hem de Allah var.” Allah’ın varlığı zatındandır, ezeli ve ebedidir, bizim varlığımız ise onun var etmesiyle ve varlığımızı devam ettirmesiyledir.