Cuma namazını kalabalık camilerde kılmanın bir fazileti var mı?

Soru Detayı

- Cuma namazını kalabalık camilerde kılmak?
- Benim babam sürekli evimizin 10 metre ilerideki camiyi bırakıp çarşıdaki camilerde cuma namazına gidiyor.
- Neden kapının önündeki camiyi bırakıp oraya gidiyorsun, dedim, orası daha kalabalık daha çok sevap alırsın, diyor.
- Eğer öyleyse mahalledeki camilerin ne anlamı kalır, dedim, ama anlatamıyorum babama.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sürekli mahalle camisini bırakıp başka camilere gitmek pek uygun değildir. Özellikle aynı mahallede tanınmış bir kimsenin sürekli kendi mahalle camisini terk etmesi, başkalarına da bir örnek olacağından, daha da kötü bir örneklik söz konusu olur.

- Bununla beraber, büyük camiler kalabalık olduğu için, oradaki insanların duası ve namazlarının makbul olma ihtimali daha kuvvetlidir. Çünkü kalabalık yerdeki ibadetlerin makbuliyeti daha da ümit edilmeye değer. Zira orada genellikle bazı salih kimseler olabilir ve onların ibadetlerinin makbul olmasından ötürü diğerlerinin de ibadetlerinin makbul olma ihtimali kuvvetlidir.

Bununla beraber, mahalle camisi olan mevziini terk etmemek bir açıdan daha önemlidir.

Babanla orta bir yol bulabilirsiniz. Örneğin, iki hafta başka camileri bir hafta mahalle camisini veya tersi bir sayıda tercih yapması uygundur, diye düşünüyoruz.