Çok eşli olmakta AIDS riski fazla değil mi?

Soru Detayı

- Allah'ın hükümleri kusursuzdur. Lakin aklıma takılan bir soru var cevap verebilir misiniz?
- Birçok kadınla zina etmenin AIDS’e sebep olabileceğini duymuştum. Bu durumda çok eşli olmak bu hususta risk teşkil eder mi?
- İslâm bu hususta ne gibi bir tedbir önermiştir?
- Zira eskiden sağlık kontrolü günümüzdeki kadar gelişmiş değildi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu hastalık, kural tanımayan anarşist ilişkilerden meydana geliyor. Zira bu gayrimeşru ilişkilerde birden çok kadın olduğu gibi, birden çok erkek de söz konusudur. Bu müşterek fasit dairelerden sadece birinde bu hastalık meydana gelirse, diğer şebeke üyelerine de bulaşması söz konusu olur.

Hâlbuki meşru dairede yapılan çok evlilik konusunda bir erkekten fazlası yoktur. Birden çok kadın olsa bile, meşru bir sistematik içerisinde kurallar işlediği için, başka taraftan bu hastalığın bulaşması çok zor veya çok nadirdir.