Çocukları ikna etmek için onlara yalan söylemek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) bunu yasaklamıştır. Abdullah b. Amr (r.a.) anlatıyor:

"Ben küçüktüm, Peygamberimizin evimizde bulunduğu bir günde, annem beni:

'Gel sana bir şey vereceğim.' diye çağırdı. Peygamberimiz anneme:

'Çocuğa ne vermek istedin?' diye sordu. Annem:

'Hurma vereceğim.' dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz:

'Eğer (çocuğu aldatıp ona) bir şey vermeyeydin, sana bir yalan günahı yazılırdı.' buyurdu."(Ebû Davut, Edep, 88)

Peygamberimiz (asm) burada önemli bir uyarıda bulunuyor. Anne-babaların yapmayacakları şeyleri çocuklarına vaad etmemelerini öğütlüyor. Bu, hem anne-babaların yalan söyleme gibi bir günahı işlemelerine hem de çocukların ahlâkı üzerinde olumsuz etki yapmasına sebep olur.