Çocuğuma merhamet duygusunu nasıl aşılayabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Merhamet, insanların iyiliğini düşünüp, insanlara yardım etme isteğidir.

Merhamet sadece insanın çevresindeki insanlar ve canlılar için değil, tüm insan ve canlılar için dünyayı güvenli bir yer haline getirmek duyarlılığına sahip olmaktır.

İnsanı iyi bir insan ve iyi bir kul yapan bütün huylar, vicdan ve merhamet duygularının gelişmesiyle olur.

Merhametin dinimizdeki önemi de Peygamber (asm) Efendimizin birçok hadisinde yer almaktadır:

“Merhametliler (var ya!)... Rahman, işte onlara merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki gökyüzündekiler de size merhamet etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 58; T1924 Tirmizi, Birr, 16)

Çocuklar, bebekliklerinden itibaren çocuğa bakım veren kişileri rol model alarak büyürler, yani çocuk anne ve babasından ne görürse onu yapmaya eğilimli olur.

Çocuğa merhamet duygusunu aşılayabilmek her şeyden önce o merhameti sizden görmesi gerekir; hem kendisine karşı hem de çevrenize karşı merhametli davranmalısınız ki çocuk da sizden görüp merhameti öğrenebilsin.

Aile içinde sevgili, saygılı, yardımsever ve anlayışlı olmak, çocuktaki merhamet ve vicdan duygusunun gelişmesine fayda sağlar.

Çocuklar çevresindeki olumsuzluklardan ne kadar uzak kalırsa ve güzel örnekleri ne kadar sık görerek büyürse, merhamet duygusu da o kadar gelişir.

Çocuklarınızın merhametli olması için, çevrenize karşı yardımsever olun, tabiatı, hayvanları sevin, çocuğunuza sürekli iyilik yapmanın çok güzel bir duygu olduğundan bahsedin.

Ayrıca, çocuğunuza iyilik yapabileceği görevler verin, ev işlerinde size yardım etmesini sağlayın, kardeşi varsa onunla ilgilenmesini isteyin ve bu görevleri yerine getirdikten sonra çocuğunuzu maddi-manevi ödüllendirin.

Çocuğu güzel davranıştan sonra ödüllendirmek, o hareketi tekrarlaması için faydalı olacaktır.

Özetle, çocuklarımızın duyguları, anne-baba başta olmak üzere çevresinde gördükleriyle şekillenecektir. Bu nedenle onların yapması gerekenlerden önce kendimizin yapması gerekenlere odaklanmamız gerekir.