Cinlerden korunmak için okunan, Rabbi ennî messeniye'ş-şeytânu binusbin ve azâb,.. duasının üç yüz defa okunması konusunu anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu dualar Kur'an'ın birer ayetidir:

a. Hz. Eyyub'un duası:

"Rabbî ennî messeniye'ş-şeytânu binusbin ve azâb."(Sad, 38/41). Meali: "Gerçekten şeytan bana bir yorgunluk ve işkence dokundurdu."

b. Hz. Peygamber (asm)'in duası:

"Rabbi eûzü bike min hemezâti'ş- şeyâtıyni ve eûzü bike rabbî en yahdurun." (Muminun, 23/97-98). Meali: "Ya Rabbi! Şeytanların vesveselerinden, onların yanıma sokulmalarından Sana sığınırım."

c. Allah'ın göğü koruması:

"Ve hifzan min külli şeytânin marid."(Saffat, 37/7). Meali: "Ve orayı/dünya semasını her türlü şeytandan koruduk."

Bu ayetlerde şeytanlardan söz edilmektedir. Şeytanlarla cinler aynı soydandır. Dolayısıyla, cinlerin şerrinden korunmak için bu ayetlerin okunması uygun görülmektedir.

Bunların üç yüz defa okunmasıyla ilgili sayı ise, kuvvetli bir ihtimalle "şeytan" kelimesinin ebced değeri 300 olan ilk harfi "Ş"nin, bu matematik değerine uygunluğu açısından tercih edilmiş olabilir.