Cinler ve şeytanlar cezalandırılacaklarını bildikleri halde neden inanmıyorlar?

Soru Detayı

- Cinler ve Şeytanlar, Allah’ın varlığını bildikleri halde neden iman etmeyip cezalandırılmayı tercih ediyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk insan Hazret-i Âdem (as) ile cinlerden olan İblis yani şeytan, Allah’a muhatap olmuş, ikisi de nefislerine yenilip Allah’ın emrine bir şekilde karşı gelmiş...

İblis kibirlenerek Allah’ın insanı kendisinden üstün yaratmış olmasını kabullenmeyip, isyan edip kafir olmuş... (bk. Bakara 2/34)

Âdem (as) da Allah tarafından eşiyle yerleştirildiği cennette, kendisine açık bir düşman olan şeytanın hilelerine karşı Allah tarafından ikaz edilmiş olmasına rağmen, o da nefsine aldanıp yapmaması gereken bir iş yapmış, yasak ağaca yaklaşmış. Ancak Hz. Âdem tövbe etmiş ve tövbesi kabul edilmiş. Bununla beraber, cennetten imtihan edileceği dünyaya gönderilmiş. (bk. Bakara 2/35-36)

Cinlerin de aynı insanlar gibi inananları var, kafirleri var.

Şeytanlaşmış cinler olduğu gibi şeytanlaşmış insanlar da var.

Biz dünyada yalnız değiliz; burayı bizim gibi imtihana tabi olan ancak farklı boyutta yaşayan, bizim gibi nefsi olan bu mümin ve kafir cinlerle paylaşmaktayız.

Dolayısıyla nasıl ki insanların hepsi İslam esaslarına iman edip Müslüman olmayıp bazıları kafir olabiliyorlar, aynı şey cinler için de geçerli; insanlar ve cinler tercihlerinde serbestler, ama elbette ki sonuçlarından mesul olacaklardır.

Allah’ın varlığını ve birliğini teyid eden, İslâm’ın Allah katında tek din olduğunu gösteren bu kadar açık ve net deliller varken, basiretlerini kapatmış ve hakikati göremeyen bazı insan ve cinleri gerçekten anlamak mümkün değil.

Esasen Kur'an’dan anlıyoruz ki, onlar kalp gözlerinin kapılarını içeriden kilitledikleri için, İlahi hikmet de onların kapılarını dışarıdan kilitlemiş ve mühürlemiştir. İlk hareketin onlardan gelmesi lazım, yani içeriden kilitleri açmaları kazım ki, sonsuz merhamet sahibi Rabbimiz üzerlerine hidayet nurunu yağdırsın, yoksa günahlarına günah katıp tuğyanlarında boğulup gidecekler. (Bakara 2/15)

Keşke bilseler!..