Cinler geleceği bilemez fakat geçmişi bilebilir mi?

Tarih: 28.09.2016 - 07:20 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Cinler gaybi bilmez fakat cinlerle iletişime gecen biri, cinlerle irtibata geçerek o zamanda o olayı gören cinler geçmişten insana haber verirler mi?
-  Yani hırsızlık olayından cinlerle irtibata gecen biri o sırada gören bir cinden öğrenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinlerin geçmişle alakalı olayları bilmeleri söz konusu olabilir. Fakat bu bilgi gaybi bir malumat değildir. Onların ömürleri uzun olduğundan, bize göre çok eskiden meydana gelen olaylar, onların bizzat gördükleri veya arkadaşlarından öğrendikleri için hafızalarında hala tazeliğini koruyor olabilir.

Bir de yakın bir geçmişte olan bazı olaylardan biz henüz haberdar olmadığımız için, onların verdiği o bilgiler bize gaybi biliyorlar gibi yanlış bir tevehhüme kaptırabilir.

Halbuki onlar rüzgâr gibi her tarafta gezebildikleri için, bizim ancak bir süre sonra öğrenebildiğimiz bazı konuları, onlar ta o zaman görmüş ve öğrenmişlerdir. Bu tür bilgiler gaybi değil, bizzat gözle gördükleri veya gören arkadaşlarından öğrendikleri şeylerdir.

Bir insan çalınan malının kimler tarafından çalındığını cinlerle irtibata geçerek öğrenebilir; bu mümkündür. Fakat cinler de insanlar gibi, hatta daha fazla yalan söyleyebilirler.

Bu sebeple -böyle önemli konularda- verdikleri bilgilere fazla itibar etmemek gerekir.

Kaldı ki, İslam hukukuna göre bu tür bilgilerle amel etmek caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun