Çiftçiye devlet desteğinde hata olursa, memur sorumlu olur mu?

Soru Detayı

- Ben ilçe tarım müdürlüğünde memurum. Çiftçiler bize arazilerinin ve hangi ürünleri yetiştirdiklerine dair yazılı evrakları bize getirirler biz de kullandığımız sistemin uydu görüntülerinden de kontrol yaparak sisteme kaydederiz ve çiftçiler destek alırlar.
- Her ürünün desteği farklı oluyor. Bu işlemlerde gerek çiftçinin yanlış beyanı gerekse uydu görüntülerinin güncel olmayışından kaynaklanan bazı hatalar oluyor ve çiftçi fazla ya da az destek almış oluyor. Az destek aldığında itiraz hakkı mevcut. Tabi fazla para yatma olayı birkaç sene sonra fark edilebiliyor.
- Genel olarak ilçe tarımların bir çoğunda sahtekarlık durumu olmadıkça bu tip hatalarda çiftçiden geri iade alınmıyor. Kanunda ise haksız ödemelerin geri alınması ile ilgili madde var ama genel anlamda dediğim gibi sahtekarlık olmadığı sürece sehven ya da sistemin güncel görüntüleri olmayışından kaynaklanan hatalarda geri alım işlemini %95 belki de %99 yapılmıyor.
- Sisteme hatasız girmek ise neredeyse imkansız çünkü yaklaşık 16 bin parsel var tek tek gezmek lazım personel sayısı yetersiz olduğu için o da imkansız.
- Ben elimden geldiği kadar çiftçinin de devletinde hakkına dikkat ediyorum. Hatta kılı kırk yarıyorum diyebilirim.
- Bu tür sehven yapılmış hatalarla fazla destek almış bir durumla karşılaştığımda geri almak istiyorum ama iş arkadaşları ve genel anlayış almamak yönünde oluyor. Tek başıma da çok bir şey yapamıyorum. Devlet hakkına koruyamamak gibi vicdan azabına kapılıyorum.
- Kul hakkı devlet hakkı var mıdır diye düşünüyorum. Durum nedir? Ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hata beşer işidir. Kasıt olmaksızın, bilmeyerek, yanılarak fazla alma ve verme durumunda hata fark edilmediği sürece günah da sorumluluk da yoktur.

Hata fark edilirse, alan da veren de bunu düzeltmekle sorumlu olurlar.

Düzeltmek mümkün olmuyorsa, niyet ve teşebbüs inşallah bağışlanma sebebi olsun!..