Cennete girince ilk önce ne olacak?

Soru Detayı

- Bu soruyu küçük çocuğuma izah edebileceğim şekilde cevaplar mısınız?
- Yaşı küçük ve bu soruyu kendisi sordu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cennete girince ilk önce herkese bahçeli, havuzlu köşkler verilecek. İnsanların canları ne çekiyorsa onlar eksiksiz verilecektir. Bir çocuğun canı çikolata mı istedi hemen yanında hazır olacak. Bir muz mu yemek istedi; muz derhal kopup yanına gelecektir. Her türlü oyuncaklar, oyun ve eğlence yerleri olacaktır.

- Cennete ilk ayak basar basmaz, insanları Allah’ın melekleri karşılayacak ve “Allah’ın selamı üzerinize olsun, hoş geldiniz, buyurun içeri girin ve sonsuza dek orada kalın.” diyecekler. (bk. Zümer, 39/73)

Cennete gidenlere verilecek sahnelere ayetlerde çok veciz bir şekilde dikkat çekilmiştir:

“Eşleriyle birlikte (ailece) gölgelerdeki koltuklara kurulmuş olacaklardır.” (Yasin, 36/56)

Etraflarında (yiyecek kapları olan) altın tepsiler ve (içecek kapları olan) kadehler dolaştırılır (yani hizmetçi melekler tarafından kendilerine sunulur).  Orada canların çektiği, gözlerin hoşlandığı her şey vardır. Siz orada ebediyen kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71)