Cennet saraylarından bir sarayın içinde, yetmiş menzil dünya bulunur, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Muhakkak ki cennet saraylarından bir sarayın içinde yetmiş menzil dünya bulunur. Her menzilde, içerisine girilmek üzere yetmiş kapı, her kapının da diğerinden girmekte olan kokudan başka cennet kokularından koku girer." (Tezkireti'l-Kurtubi, s. 323-324/555)
- Bu hadis-i şerifin sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sorudaki şekliyle, bu rivayeti değerlendiren bir kaynağa rastlayamadık.

- Taberani’nin bir rivayetinde “İnci ve mercandan yapılmış, içinde yetmiş daire bulunan bir saray, her dairede yetmiş oda bulunan…” şeklinde oldukça fazla “yetmiş” sayısıyla süslenmiş bir bilgi vardır.

Ancak, bunun senedinde bulunan zayıf bir raviden dolayı hadis zayıf kabul edilmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 18769)