Cennet ehli cehennem ehlini görüyorsa, nasıl sevinebilir?

Soru Detayı

- Cehennem ehli feryat ederken cennet ehli onları görünce nasıl sevinebilir?
- Bu durum cenneti için çok kötü değil mi, üzülmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennet ehlinin, cehennem ehlinin çektiği azabı görüp üzüntü duyduklarına dair, ayet ve hadislerde bir bilgiye rastlayamadık.

- Ayette yer alan -özetle-, cennet ehlinin cehennem ehline hitaben “Biz Rabbimizin bize vaad ettiğini gördük, siz de … gördünüz mü?” (bk. Araf, 7/44) şeklindeki karşılıklı bazı konuşmalarda sorudaki bilgilere dair bir şey yoktur.

- Keza, bir adamın, bir arkadaşını cehennemin ortasında görmesi (bk. Saffat, 37/55), hem cüzî bir hadise hem de çok kısa bir zaman dilimine bağlıdır.

Bununla beraber, arkadaşını cehennemin ortasında gören cennetliğin devamındaki ifadeleri, onun üzülmediğini açıkça bildirir:

"Allah'a yemin ederim ki, der, neredeyse beni de mahvedecektin! Rabbimin lütfu olmasaydı ben de şimdi cehenneme getirilenler arasında olacaktım.” (Saffat, 37/56-57)

Ayrıca, birçok ayette cennet ehli hakkında kullanılan “Onlar asla üzülmezler.” (Misal olarak bk. Yunus, 10/62) ifadesi, cennet ehli için üzüntünün olmadığını göstermektedir.