Cennet, cehennem ve içindekiler enerjiye çevrilip yok edileceği söyleniyor. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennet ve cehennemin yok olacağını düşünmek Kur'an-ı Kerim'in beyanatına zıt olduğu gibi, Allah'ın adaletine ve hikmetine de aykırıdır.

Allah Teala insana ebedi yaşama duygusu vermiştir. Söz sultanı büyük Üstad bu arzunun âhiretin varlığına ayrı bir delil olduğunu şu harika vecizeyle ifade buyurur: “Eğer vermek istemeseydi, istemek vermezdi.” Evet, bizi yaratan zât, şu âlemi seyretmemizi istemeseydi, ana rahminde bize göz takar mıydı? Bu güzelim sesleri işittirmek dilemeseydi bize kulak verir miydi? İşte, âhiretin varlığına en büyük bir delil insan ruhuna konulan bu “ebedî yaşama” arzusu. Madem Allah insana ebedi yaşama arzusu vermiştir. Öyle ise bu dünyada kendisine itaat eden başta peygamberler olmak üzere, müminlerin bu arzusunu ebedi cennetele mükafatlandıracaktır. Hiç mümkünmüdür ki kendisine bu dünyada iman eden müminleri cennetin mükemmel nimetlerinden tattırıp daha sonra onları yok etsin. Kendisini inkar eden ve zulmüyle kainatı hiddete getiren insanları da kısa bir azabla cezalandırıp onları yok etsin. Bu Allah'ın adaletine ve hikmetine aykırıdır.

Allah Teala vadinden dönmeyecektir. Müminlere ebedi saadetle mükafatlandıracağını, kafirlere ise ebedi şekavetle azab edeceğini vadetmektedir. Bu vadinden dönmesi için de hiç bir sebep yoktur.

Cehennem küfrün cezasıdır ve ebedîdir. Dünyada iman etmeden ölen bir insan o azap diyarında ebediyen kalacaktır. Bir ayet-i kerimede onların ciltleri yandığında yenileneceği, böylece ebediyen azap çekecekleri haber verilir. Cehennem azabı denilince ilk akla gelen maddi azaptır, ateş azabıdır. Bunun yanında sürekli karanlıkta kalma azabı, cennetten ebediyen mahrum kalma azabı gibi farklı azaplar da vardır.

İman ile ölenler günahlarından dolayı cehenneme girseler bile, cezalarını çektikten sonra cennete gireceklerdir. Ancak İslamiyet'ten haberi olduğu halde inanmadan ölenler ebedi cehennemde kalacaktır.

Kafirlerin ebedi olarak cehennemde kalacağı ayeti kerimelerle sabittir.

"Öyleyse içinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların konaklama yeri ne kötüdür." (Nahl, 16/29)