Cenaze merasiminde, ölen kişinin fotoğrafının asılmasının bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenaze merasimlerinde, cenazeye çelenk göndermek ve ölünün fotoğrafını göğüslerde taşımak doğru değildir. Bu, son asırda Hristiyanlardan alınan yabancı âdetlerdendir.

Ölülerine gerçek mânâda saygı duyanlar, onun sevap kazanacağı, ruhen istirahat edeceği şeyleri tercih ederler. Resim takmakta, gösterişlerde bulunmakta merhum için sevap yoktur. Belki rahatsız edilmek vardır.

Ölümden sonrası ancak din ile izah edildiğinden, ölen kişinin neden rahatsız olup, neden huzur bulacağını yine din izah eder. Dinin gösterdiği usulden ayrılmamak gerekir. Ayrılıp Hristiyanları taklid edenler, her halde Müslüman ölülerine Hristiyan âdeti tatbik etmekten sevap kazandırmış olmazlar.