Cehennemde en hafif azap nedir?

Soru Detayı

- Bu hadis-i şerifteki "en hafif azablısı", kelimesinden kastedilen nedir tam olarak?

"Yüce Allah kıyamet gününde ateş ehlinin en hafif azâblısına hitaben: 'Eğer dünya her şeyiyle senin olsaydı, şu azaptan kurtulmak için fidye olarak verir miydin?' diye soracak. Adam, 'Evet fidye verirdim.' diyecek. Bunun üzerine Yüce Allah: 'Sen Âdem'in sulbünde iken ben senden bundan daha kolay olanını istemiştim: Bana hiçbir şeyi ortak kılmamanı istemiştim. Fakat sen bana ortak kılmaya devam edip durdun.' buyuracaktır.” (Buhari, Rikak 51)

- Şirk koşulmasından daha büyük günahlarda mı mevcut?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadiste, Allah’a şirk koşmaktan daha büyük günahların olduğuna dair bir ifade söz konusu değildir. Şayet bu soru “Sen Âdem'in sulbünde iken, ben senden bundan daha kolay olanını istemiştim” ifadesinden çıkarılmışsa, bu isabetli değildir. Çünkü burada yer alan ifadeden mana şudur:

“Sen Âdem’in sulbünde iken benim senden istediğim şey, şirk koşmaman idi. O zamanki bu isteğim, senin şimdi vermeye razı olduğun “yeryüzündeki her şeyi fidye olarak vermek”ten daha kolay, daha hafif bir yükümlülüktür.”

- Kıyamet günü gerek mahşer meydanında olsun, gerek cehennemde olsun, elbette azabın şiddeti günahların büyüklüğüyle, küfrün şiddetiyle orantılıdır. Bir mümin de cehenneme gidebilir. Ancak bunun azabı, cehennemin en aşağı derekesinde olduğu bildirilen bir münafığın azabıyla aynı değildir.

- Bununla beraber, bir hadis rivayetinde bu konu daha müşahhas / somut bir şekilde şöyle ifade edilmiştir:

"Cehennemliklerin kıyamet gününde en hafif derecede azâb görecek olanı, ayaklarının tabanının altına bir ateş közü konulup da bu yüzden beyni, tencere ve gümgüm gibi kaynayan adamdır!" (Buharî, Rikak, 51)