Âdem'den sonra Havva'nın yaratılma sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Neslin devamı için erkekle beraber kadına da ihtiyaç vardır. Allah Hz.Havva'yı aynı zamanda Hz. Âdem'e bir hayat arkadaşı olarak yaratmıştır.

Âdem (a.s) cennete yerleştirilir. Kendisiyle teselli olacağı bir eşi olmaksızın, yalnız başına bir müddet orada dolaşır. Bir ara uykuya dalıp uyanınca başucunda, Allah'ın, kaburga kemiğinden yarattığı bir kadın görür. "Sen nesin?" diye sorar. Kadın: "Bir kadın." diye cevap verir. Daha sonra kadına niçin yaratıldığını sorar. Kadın, "Benimle teselli olman için." diye cevap verir.

Bu arada melekler onları görür ve Âdem'in bilgisini ölçmek için kadının kim olduğunu sorarlar. Âdem (a.s), onun "Havva" olduğunu söyler. Neden O'na bu ismi verdiğini sorduklarında; "Çünkü o, canlı bir şeyden yaratıldı." diye cevap verir (İbn-u Kesîr, "Tefsîru'l-Kur'âni'l-Azîm", I/112).