Cehennem iyi niyetlilerle doludur, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Bu söz ne üzerine ve ne kastedilerek söylenmiştir, kaynağı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Cehennem iyi niyetlilerle doludur." sözüne hadis kaynaklarında rastlayamadık.

- İnternette bir çok yerde hadis olarak geçiyor, fakat kaynak verilemiyor. Kuvvetli bir ihtimalle bu bir kelam-ı kibardır.

- Bu sözün manası şu olabilir:

Hiç kimse kötülük yaparken, günah işlerken, kendini cezaya çarptırmak için -kendi aleyhine- kötü bir niyet taşımaz. Bilakis, günah işlerken de insanların birçoğu -nefsin ve şeytanın aldatmasıyla- iyi bir niyetle işlerler.

Mesela: içinden “bu günahımdan tövbe edeceğim”, “Allah beni affeder”, “kimseye zararım yok; maksadım sadece zevk almaktır” diyerek günah işler.

Yoksa bu söz, "Çok saf ve temiz duygularla günah işleyip de cehennemi boylar." anlamına gelmez.