Zina cezasına dört şahit aranması gerçekçi mı?

Soru Detayı

- Zina için 4 şahit aranması gerçekçi bir yaklaşım mı?
- Zinanın kanıtlanması için 4 şahit şartı var. İslami’n amacı toplumda ahlaksızlığı, zinayı azaltmaksa bu 4 şahit şartı mantıksız olmuyor mu?
- İnsanlar, zaten 4 kişinin görmesi çok olanaksız olduğundan rahatça zina yapabiliriz diye düşünmez mi? Bu da zinaya teşvik etmez mi?
- 4 kişinin birden bu olayı görmesi imkansız değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şahitlerin görüp görmemesi hususu, kişileri zina yapmaya teşvik etmez. Böyle bir varsayım isabetli değildir. Çünkü, o anda nefsin kabarması, hayvani dürtülerin ağır basması sebebiyle, mümin olarak kendisini bizzat Allah’ın görmekte olduğuna inandığı halde yine de bu suçu işliyorsa, o anda kimsenin rasyonel bir hesap içinde olmayacağını göstermektedir.

Fakat İslam, bu konuda çok önemli olan “iftira”ların kapısını kapatmayı önemli görmüş ve bu sebeple dört şahidi şart koşmuştur.

Bir masumu haksız yere cezaya çarptırmak, on caniyi cezalandırmamaktan daha kötüdür.

Bunun için ortaya konulan “dört şahit” şartından ötürü şayet bazı suçlular ceza görmezse bile, iftiraya uğrayan masumların hak ve hukuklarının korunmuş olması, o yan etkinin zararlarını telafi edecek mahiyettedir.

Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle:

“Kur'an-ı Hakîm bu şartı koşturmakla, böyle şeylerde şakk-ı şefe etmeyiniz (ağzınızı açmayınız), bu kapıyı kapayınız demektir.” (Barla Lahikası, s. 268)