Camilerde düğün yapılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma akşamı (Perşembe günü akşam) mevlüt okutularak ve Kur'an okutularak camide düğün merasimi yapabilirsiniz. Bunda bir sakınca yoktur.

Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor:

"Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Rasulullah (s.a.v.) beni ridasıyla örttüğünü hatırlıyorum. Bu hal, ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti. Benim gibi genç yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar düşkün olacağını varın siz takdir edin." (Buharî, Salât 69, îydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menâkıb 15, Fezâilu'l-Ashab 46, Nikâh 82, 114; Müslim, îydeyn 18; Nesâî, îydeyn 35)

Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmaktadırlar:

“Düğünlerinizi mescitlerde yapınız.” (Feyzü’l-Kadîr, 2/11; Hadis no: 1198.)

İlave bilgiler için tıklayınız:

Kadın-erkek karışık ve çalgılı düğünlere katılmak caiz mi?

Düğünlerimiz nasıl olmalı?