Camide namaz kılındıktan sonra, o vakti yalnız kıldığımızda kamet getirmemiz lazım mıdır? Evde namazı (vaktinde) yalnız veya cemaatle kıldığımızda ezan veya kamet getirmek lazım mıdır?

Tarih: 08.07.2006 - 23:45 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Cemaatle namaz kılınan cami ve mescitlerde, yeniden kamet getirmeye gerek yoktur. Çünkü burada kamet getirilmiştir.

- Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için, hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

Bu konuda Hz. Selman'dan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir.

“Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar.” (Beyhakî, 1/405; İbn Hacer, Telhîs 3/145; et-Terğîb 1/153)

- Birden Fazla Kaza Namazı Kılınırken, Namaz Sayısınca Ezan ve İkâmet Getirmek Lâzım mıdır?

Müteaddit kaza namazları başka başka yerlerde kaza edildiği takdirde, her biri için ayrı ezan ve ikâmet sünnettir. Aynı mecliste kaza edilirse, her biri için ayrı ezan ve ikamet daha faziletli ise de, ilk kaza namazı için ezan ve ikamet, diğerleri için sadece ikâmet de kifâyet eder. (bk. Mehmed DİKMEN, İslam İlmihali, s.295)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun