Tek başına namaz kılan neden ezan okuyup kamet getirir?

Soru Detayı

- Kendi kendini mi namaza çağırıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evde veya kırda tek başına kılınacak farz namazlar için hem ezan, hem de ikâmet getirilmesi daha faziletlidir. Fakat ezan terk edilebilir, sadece ikamet de yeterlidir. İkâmetin terkiyle sadece ezan okunması ise mekruhtur.

Bu konuda Hz. Selman (ra)'dan şu hadisi şerif rivayet edilmiştir.

"Bir kimse boş bir yerde bulunup da namaz vakti girse, abdest alsın. Eğer yalnız ikamet alırsa, kendisiyle birlikte iki melek namaz kılar. Eğer hem ezan okur, hem ikamet alırsa, kendisiyle beraber cünudu ilahiyyeden iki ucu görünmez bir cemaat namaz kılar." (bk. Beyhakî, 1/405; İbn Hacer, Telhîs 3/145; et-Terğîb 1/153)