Bütün erkekleri sapık olarak görüyorum, ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Genelleme yaparak bütün erkeklerle ilgili böyle olumsuz bir kanaatin doğru olmadığını siz de çok iyi biliyorsunuz. Ancak edindiğiniz olumsuz deneyimlerin etkisi altında kalarak böyle bir algıya kapılmış olabilirsiniz. Muhtemelen bu duygudan sizi çıkaracak, bunun doğru olmadığına ikna edecek mantıklı bir açıklama bekliyorsunuz.

Sizi bu kanaate götüren şey, hakikatte var olan bir gerçeklik değil de algı olduğu için, algınızı sağlıklı bir şekilde değiştirmenin yollarını aramanız gerekir.

1) Erkeklerle ilgili bu olumsuz algının sizde nasıl oluştuğunu araştırın

İlk önce bu algının kaynağını bulmaya çalışın: Örneğin bu algı sizde, çok büyük bir ihtimalle, bazı erkeklerin rahatsız veya taciz edici söz ve davranışları sonucu oluşmuş olabilir. Yani sadece sizin olumsuz deneyimlerinizin sonucudur ve size özeldir. Çünkü tüm kadınların erkek algısının, sizinkine paralel olmadığını düşündüğümüzde, tüm erkeklerin sizin algıladığınız gibi olmadığı anlaşılacaktır.

Erkeklerle ilgili güveniniz bu kadar derin sarsıldığına göre, bunlar çok büyük bir ihtimalle ya en yakınınızdaki aile üyelerinden veya en yakın çevrenizdeki erkeklerden birileridir. Çünkü dışarıdaki herhangi yabancı birisinin, aşağılamasının veya tacizinin kişiyi böylesine büyük bir genellemeye götürmesi, güvenini böylesine sarsması düşük bir ihtimaldir.

Görüldüğü gibi erkeklerle ilgili olumsuz bir genelleme yapmanızın kaynağı, tüm erkeklerin böyle olmasından değil, yakın çevrenizden olmasından dolayı olabilir.

2) Sizi rahatsız veya taciz eden kişilerden uzaklaşın

Eğer bu kişiler yakın çevrenizden birileri ise, öncelikle onların çevresinden uzaklaşın, yanına gitmeyin, onlarla tek kalmayın.

Ayrıca konuyu utanmadan, çekinmeden güvendiğiniz bir yakınınıza anlatın. Bu kişi, öğrenci iseniz öğretmeniniz olabilir, ablanız veya anneniz olabilir. Bunlar da size inanıp, o kişiyi sizden uzaklaştırmazsa, en yakın emniyet birimini arayarak durumu bildirin.

Eğer taciz varsa, ailenizin onuru ve şerefini düşünerek olayı gizler, korkar ve utandığınız için çare aramaktan vazgeçerseniz, ileride büyük sıkıntılara maruz kalabilirsiniz.

Unutmayın, hayatı size verene karşı sorumluluğunuz, o hayatı maddi ve manevi olarak korumaktır.

3) Sizde saygı uyandıracak erkeklerin hayatını okuyun

Nedeni ne olursa olsun, erkeklere karşı böyle bir olumsuz algınız varsa, bu algıyı tersine çevirmenin yollarını arayın.

Bunların da başında, içinde binlerce enbiya, evliya, salih, alim.. nice Allah dostu olan erkek büyüklerin hayatlarını okuyun. Nasıl edep ve haya timsali olduklarını, Allah’tan korkarak kendilerini haramlardan nasıl koruduklarını, hanımlara karşı nasıl saygılı davrandıklarını okudukça, erkeklere karşı olan güveniniz artacaktır.

Örneğin, Peygamber Efendimizin (asm) hayatını okuduğunuzda, mübarek hanımlarına ve kızlarına nasıl önem verdiğini, kendilerini değerli hissetmeleri için tüm erkeklere rol model olacak davranışlar sergilediğini göreceksiniz.

Bu çerçevede Bediüzzaman Hazretleri başından geçen bir olayı şöyle anlatır:

“Yirmi yaşlarındayken Bitlis’te, Vali Ömer Paşa hanesinde, iki sene onun ısrarıyla ilme ziyade hürmetiyle kaldım. Onun, altı adet kızları vardı. Üçü küçük, üçü büyüktü. Ben üç büyükleri iki sene beraber bir hanede kaldığım halde, birbirinden ayırıp tanıyamıyordum. O derece dikkat etmiyordum ki tanıyayım. Hatta bir alim misafirim yanıma geldi, iki günde onları birbirinden ayırdı, tanıdı. Herkes bendeki hale hayret ederek bana sordular: "Neden bakmıyorsun?” Derdim: “İlmin izzetini muhafaza etmek beni baktırmıyor.” (Nursi, Gençlik Rehberi; Emirdağ Lahikası-I, 204. Mektup)

Bu şekilde büyüklerin hayatını okudukça erkeklere bakışınız da değişecektir.

4) Kadın olarak değerinizi belirleyen, bazı erkeklerin sözleri değil sizin vasıflarınızdır

Kadın ve erkek her ikisi de yeryüzü halifesi olarak yaratılmışlar ve Allah’ın nazarında kul olarak eşittirler. Dolayısıyla değerlerini de doğrudan takvalarından ve Allah’a olan imanlarından alırlar.

Bundan dolayı bazı erkeklerin kadınları aşağılaması veya hafife alması kadınların değerini düşürmez.

Ayrıca görüldüğü gibi kadınlar değerlerini, kendini bilmez bazı erkeklerin sözlerinden veya beğenisinden almıyor ki, onların sözleriyle de kendilerini aşağılanmış hissetsinler.

Tüm bunların dışında, eğer taciz ve tecavüz yoksa, kadınlara karşı sadece aşağılayıcı davranmak, onları söz ve davranışlarıyla hafife almak erkekleri sapık yapmaz, olsa olsa günahkar yapar; hem Allah’ın yasakladığı bir şeyi yapatığı için Allah katında hem de kul hakkına saygısızlıktan dolayı kul hakkı olarak sorumlu olur.