Burada Allah’ın yeri yok, demek imana zarar verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Burada Allah’ın yeri yok." demek sakıncalıdır, imana zarar verir, söyleyeni uçuruma götüren sözlerden biridir.

Esasen, "Burada Allah’ın yeri yok." sözü, gerçek bir Allah inancı olmayan kimselerin zaman zaman kullandıkları bir cümledir.

Bu söz, açıktan açığa din düşmanlığı yapan, düşmanlığını da hiçbir biçimde gizlemeyen, imandan, inançtan yoksun kişilerin dillerine doladıkları bir söz olarak söylenip durur.

Yoksa inanan, Allah’ın varlık ve birliğini kabul eden, kabul ettiği için de inandığı gibi hareket eden bir kişinin ağzından böylesi sözlerin çıkması mümkün müdür?

Mümkün değildir. Neden? Çünkü bu sözler doğrudan Allah’a imanla alakalı bir ifadedir.

Bu sözleri bazen cezaevinde yatan birinin ağzından çıktığını duyarız.

Her türlü olumsuz şartların yaşandığı bir cezaevini düşünün. Oraya düşen bir kimseye orada bulunan bir kabadayının ilk sözü, -haşa- “Burada Allah’ın yeri yok.” şeklinde ise, varın gerisini siz düşünün.

Yani “Sana kimse acımaz, her türlü haksızlığa ve zulme razı ol!” anlamında bir tehditten başka bir şey değildir.

Bazen böyle bir sözü bir eğitimcinin ağzından duyduğumuz da olur.

Mesela, öyle bir eğitim kurumu düşünün ki, hiçbir şekilde dinden, imandan, maneviyattan, ahlaktan ve edepten söz edilmiyor, dolaylı olarak bile bahsedilmiyor.

Böyle bir yerde görevli olan bir eğitimci, “Burada Allah’ın yeri yok.” diyerek ders verecek olsa, orada yetişen öğrencinin ne hale geleceğini varın siz düşünün.

Bazı zamanlar olur, bir gazeteci, bir TV programcısı, bir sosyal medya kullanıcısı bile böyle bir sözü söyleyebiliyor.

Mesela, bütünüyle imandan ve inançtan uzak kendini bilmeyen birisi kalkıp, “Kamu kurumlarında Allah’ın yeri yok.” diyebiliyor

Böyle “küfür” kokan sözler bir de bakıyorsunuz, gençlerin ağzında, halkın arasında dolaşabiliyor, normal bir ifadeymiş gibi söylenebiliyor.

Oysa Allah’ın isim ve sıfatlarıyla olmadığı bir yeri düşünmek mümkün mü? Allah, isim ve sıfatlarıyla her yerde vardır, her mekanda her zaman hazır ve mevcuttur.

“Burada Allah’ın yeri yok.” diyenlere, “Allah’ın olmadığı, hükmetmediği bir yer var mı?” diye sorsak, ne derler acaba? Hiçbir şey diyecekleri yoktur.

Çünkü her şeyi var eden, varlığını devam ettiren ve varlığının devamı için gerekenleri yaratan Allah’tır. O olmasa kainat olmaz. Bir an için onun kayyumiyeti kainattan çekilecek olsa, kâinatın Cenab-ı Hak'la bağlantısı kopacak olsa, kainat yok olur. Ne dünya kalır ne evren…

Yüce Allah, bilgisiyle, kudretiyle, nuruyla, güzelliğiyle, yaratıcılığıyla, rızık vermesiyle her yerde hazır ve her mekânda nazırdır.

Bütün kâinatı Allah yarattığına ve varlığını devam ettirdiğine göre, Allah için belli bir yer düşünülemez, düşünülmesi de mümkün değildir.

Allah, kainatta sıfatlarıyla vardır, varlıkları yaratmasıyla, yaşatmasıyla, her şeye belli bir ölçü, belli bir bilgi ve düzen vermesiyle vardır. Hem de varlıklar üzerindeki tecellisi süreklidir ve kesintisiz devam eder.