Hakimiyet milletindir, sözünde bir problem var mı?

Soru Detayı

- Hakimiyet milletindir, sözünde İslami ölçüler çerçevesinde bir problem var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hakimiyet milletindir." sözüyle, “hakimiyet belli bir şahsın, belli bir zümrenin, bir azınlığın değil, doğrudan doğruya halkındır” manası kastedilirse bir problem yoktur.

Ama “Ben Allah’ın bize hükmetmesini istemiyorum, milletin kendini yönetecek kanun ve kurallarını belirlemesini istiyorum.” manası kastedilirse, inanç yönünden ciddi bir problemdir.

İslami yönden bakıldığında, Yüce Yaratıcı insanları kendi hallerine bırakmamış, onların şahsi, ailevi ve toplum hayatlarını tanzim edecek esaslar bildirmiştir. Bu esaslar, dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamaya yöneliktir. Samimi bir Müslümanın -haşa- “Benim bunlara ihtiyacım yok.” demesi söz konusu olamaz.